Czy można nie przyjąć spadku

Polskie prawo wyróżnia spadkobiercę ustawowego oraz spadkobiercę powołanego. Ten pierwszy przypadek dotyczy małżonka i osób spokrewnionych ze zmarłym, który pozostawił majątek, spadkobiercy powołani to natomiast ci, którzy zostali dobrowolnie wskazani w testamencie spisanym przez spadkodawcę. Czy spadkobiercy mogą nie przyjąć spadku, a jeśli tak to w jakich okolicznościach? Dlaczego zdarza się, że lepszą opcją będzie odrzucenie spadku? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentuje kancelaria Kowalski z siedzibą w Częstochowie.

Czy można odrzucić spadek?

Sprawy spadkowe w Częstochowie najczęściej dotyczą otwarcia testamentu i przyjęcia spadku, ponieważ spadkobiercy, zarówno ustawowi, jak i powołani zyskują dzięki temu dobra o konkretnej wartości. Zdarzają się sprawy o podważenie lub unieważnienie testamentu, ale te nie dotyczą dobrowolnego odrzucenia spadku.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, zarówno spadkobierca ustawowy, jak i powołany może przyjąć albo dobrowolnie odrzucić spadek. Oznacza to, że nie ma obowiązku przyjmować przepisanych dóbr, ani tym bardziej długów, jeśli spadkodawca takie po sobie zostawił.

Odrzucenie spadku — wyjątkowe okoliczności

Jeśli spadkobierca zdecyduje się odrzucić spadek, musi to zrobić w całości. Prawo nie dopuszcza częściowego przyjęcia lub częściowego odrzucenia spadku. Oznacza to, że nie można na przykład przyjąć majątku, ale odrzucić długów.

Kiedy lepiej odrzucić spadek? Dokładnie wtedy, kiedy spadkodawca nie pozostawił po sobie majątku, ale jedynie długi. Odrzucenie spadku eliminuje wtedy szereg formalności, które musiałby spełniać spadkobierca. Warto jednak wiedzieć, że na odrzucenie spadku spadkobierca ustawowy ma dokładnie 6 miesięcy od otwarcia testamentu. Po odrzuceniu spadku przechodzi ona kolejnego spadkobiorcę ustawowego z linii pokrewieństwa, który również ma 6 miesięcy, aby ewentualnie spadek odrzucić.

Dodatkowe informacje: https://arkpol.com.pl/biznes-i-gospodarka/jak-szybko-pozbyc-sie-dlugow-i-odzyskac-plynnosc-finansowa-firmy/

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here