Ciśnienie to jeden z najważniejszych parametrów mierzonych przez lekarzy, nawet podczas kontrolnych wizyt. Nie chodzi o to, aby ciśnienie mierzyć codziennie. Jednak jest grupa ludzi, która musi to robić. Jedną z nich są osoby starsze. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie jest groźne dla ich zdrowia. Młodszym osobom jest dużo łatwiej mierzyć się na co dzień z problemami z ciśnieniem, a starszym już nie.
Jeśli mają już inne choroby to tym trudniej jest leczyć nadciśnienie lub niskie ciśnienie. Kolejna grupa to osoby z nadciśnieniem oraz niskim ciśnieniem, nie tylko starsze, które jako młode osoby zostały zdiagnozowane. Zwłaszcza osoby z nadciśnieniem muszą mierzyć ciśnienie często, ale też muszą zażywać leki. Jest jednak wiele osób zdrowych, które na co dzień dobrze się czują nie wiedzą, że mają nadciśnienie.
Jakie ciśnienie jest niebezpieczne i oznacza już nadciśnienie?
Powyżej 140 skurczowego pomiaru i 90 rozkurczowego. Jakie są objawy wysokiego ciśnienia? Jednym z nich jest duży ból głowy, który może nawet sprawiać, że codzienne obowiązki nie będą możliwe do wykonania. Potrafi boleć cała głowa, nie tylko fragment. Jednak trzeba wiedzieć, że nie każdy nadciśnieniowiec będzie miał bóle głowy. Kolejnym objawem jest szum w uszach, które najczęściej występuje w obu uszach. Niektóre osoby skarżą się również na szum w głowie. Jest to zdecydowanie objaw, który może przeszkadzać w codziennym życiu czy pracy. U niektórych taki szum występuje już z rana, a u niektórych popołudniu lub wieczorem.
Kołatanie serca jest kolejnym objawem, jednym z groźniejszych. Nie tylko dla starszych osób, ale też dla młodych. Może ono trwać chwilę, ale może też wydłużać się do kilkunastu nawet minut. Mogą wystąpić również zawroty głowy przy wstawaniu lub przy wzmożonej aktywności fizycznej. Może to się zdarzyć niespodziewanie, nawet w trakcie jakiejś czynności czy na zewnątrz dlatego należy pamiętać, aby kogoś o tym powiadomić lub usiąść i odpocząć czy zatrzymać samochód jeśli w trakcie jazdy takie zawroty głowy występują.
Mogą też pojawić się mroczki przed oczami, które również są groźne i mogą przeszkodzić w wykonywaniu czynności, a co gorsza być przyczyną niebezpieczniejszych sytuacji jeśli akurat przechodzimy przez ulicę lub kimś się opiekujemy. Osoby z nadciśnieniem mogą również mieć problemy z zaśnięciem, a jak wiadomo niedobory snu są również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Problem z nadciśnieniem w śród ludzi występuje dość często, na pewno częściej niż z niskim ciśnieniem.
Jakie ciśnienie jest niebezpieczne i możemy powiedzieć, że jest za niskie?
Jeśli skurczowe wynosi mniej niż 90, a rozkurczowe mniej niż 50. Osoby, które mają zbyt niskie ciśnienie borykają się z takimi objawami jak: senność, notoryczne zmęczenie przez to rozkojarzone. Mają również bóle głowy, a także ich nastrój jest pogorszony. W przypadku osób z nadciśnieniem warto zmniejszyć ilość spożywanej soli, kawy, a także więcej odpoczywać, zrzucić zbędne kilogramy, nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Trzeba też uważać na aktywność fizyczną – nie należy się przemęczać i przeciążać. Osoby z niedociśnieniem powinny uprawiać regularnie sport, pić więcej płynów w tym kawy, a także nieco zwiększyć spożycie soli. W jednym i drugim przypadku lekarz może zalecić nie tylko zmianę nawyków, ale też terapię farmakologiczną.
Ważna jest bardzo dieta. Zdrowa, regularna, bogata w witaminy i minerały dieta będzie zdecydowanie lepsza niż pełna słodyczy, fast foodów, bez warzyw i owoców. U starszych osób nadciśnienie należy stopniowo obniżać. Leczenie powinno być dostosowane do możliwości chorego, do jego wieku i innych indywidualnych cech. Pacjenci, którzy mają powyżej 65 roku życia często chorują na nadciśnienie, a powyżej 85 praktycznie zawsze. Największym zagrożeniem dla osób starszych jest udar mózgu i demencja, która właśnie od ciśnienia jest zależna. Ważne jest też regularne mierzenie ciśnienia w pozycji siedzącej, ale także w pozycji stojącej. Osobom starszym należy mierzyć ciśnienie codziennie.