plemnik

Ciążą powoduje szereg zmian, które powoli następują w twoim organizmie. Nawet jeśli ten temat do tej pory cię nie interesował, na pewno byłabyś w stanie wymienić przynajmniej kilka głównych objawów ciąży.

Typowy jest przede wszystkim brak miesiączki, któremu towarzyszą narastające ranem i wieczorem nudności, czasem też wymioty oraz ogólne znużenie, brak apetytu bądź zwiększone łaknienie i częste huśtawki nastrojów. Nie możesz jednak diagnozować swojego stanu na podstawie samych objawów fizycznych. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że rzeczywiście jesteś w ciąży, powinnaś kupić przynajmniej dwa testy ciążowe i prawidłowo je wykonać, by potwierdzić swoje przypuszczenia lub im zaprzeczyć.

młoda kobieta

W tym momencie test ciążowy nie jest już produktem deficytowym. Każdy może go kupić i można go dostać niemalże wszędzie. Testy dostępne są już nie tylko w aptekach bądź sklepach z produktami farmakologicznymi, bo występują również na stacjach benzynowych, w drogeriach, a nawet większych supermarketach. A jak wygląda ich działanie? Przeciętny test ciążowy ma za zadanie wykryć w organizmie kobiety gonadotropinę kosmówkową, która jest nazywana hormonem ciążowym. Zaczyna się wytwarzać już po kilku dniach od momentu zapłodnienia i przedostaje się do płynów ustrojowych, czyli moczu i krwi. Test ciążowy wykazuje się dużą wrażliwością na ten hormon, dlatego potrafi rozpoznać nawet minimalną jego ilość. Oczywiście testy różnią się od siebie pod względem skuteczności. Aby rzeczywiście były w stanie potwierdzić ciążę, należy je także poprawnie wykonać.

Aby zminimalizować ryzyko postawienia fałszywej diagnozy, dobrze by było, gdybyś poszukała testu ciążowego o wysokiej czułości. Te najlepsze potrafią wykryć nawet minimalne stężenie hormonu ciążowego, dzięki czemu możesz je wykonać szybciej, by rozwiać swoje wątpliwości. Ogólnie rzecz biorąc nie zaleca się jednak wykonywania testów zaraz po kontakcie seksualnym bez zabezpieczenia.

Nawet jeśli rzeczywiście doszło u ciebie do zapłodnienia, test ciążowy nie będzie w stanie tego wykryć, jeżeli zrobisz go zbyt wcześnie. Na opakowaniu produktu znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jego sposobu działania i użytkowania. Przeważnie dowiesz się z nich, że producent zaleca, by test przeprowadzić w dniu, w którym normalnie rozpoczęłaby się miesiączka. Miej jednak na uwadze to, że domowe testy ciążowe nie są w stu procentach wiarygodne. Czasami pokazują negatywny wynik nawet wtedy, gdy rzeczywiście jesteś w ciąży. Nie możesz więc im w stu procentach ufać.

testy ciążowe

A na jakie rodzaje testów ciążowych natkniesz się w aptekach i drogeriach? W tym momencie ich wybór jest tak ogromny, że problemem może być już sam zakup idealnego i najlepszego testu. Teoretycznie cel mają ten sam, ale jednak działają nieco inaczej. Większość z nich ma jednak za zadanie sprawdzić skład moczu. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz chciała skorzystać właśnie z takiej formy domowego testu, musisz użyć moczu porannego, gdyż to właśnie w nim pojawia się największa ilość hormonu ciążowego.

Test powinnaś wykonać ok. 7-10 dni po odbytym stosunku. Zanim go użyjesz, raz jeszcze zapoznaj się z instrukcją występującą na ulotce bądź opakowaniu produktu. Jako że te najzwyklejsze i najprostsze testy ciążowe nie są drogie, bo kosztują od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych, od razu zaopatrz się w kilka ich sztuk i powtórz badanie.

Oczywiście najpopularniejszą odmianą testów ciążowych jest test płytkowy – to właśnie z nim możesz się spotkać w aptekach, drogeriach czy na stacjach benzynowych. Charakteryzuje go specjalna budowa, w której występują dwa małe okienka. Pole pierwsze jest miejscem, w którym powinnaś umieścić pobraną próbkę moczu, pole drugie z kolei wskaże wynik testu. Oczywiście nie powinnaś oddawać moczu bezpośrednio na test. Najlepiej pobierz jego większą ilość do specjalnego pojemnika, a następnie przenieś go pipetką na okienko. Poczeka kilka minut i sprawdź wynik. Jeżeli w drugim okienku pojawią się dwie linie, oznacza to, że rzeczywiście jesteś w ciąży.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrymestry ciąży
Następny artykułBadania w ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here