Jak bezpiecznie używać soczewek kontaktowych

Soczewki do praktyczna alternatywa dla okularów. Jest wiele osób, które chętnie dokonałyby takiej zamiany, jednak obawiają się o bezpieczeństwo swoich oczu. Warto wiedzieć, że soczewki kontaktowe stosowane i pielęgnowane zgodnie z zaleceniami producenta są całkowicie bezpieczne w zastosowaniu, a ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka niewielkie.

Jak często należy wymieniać soczewki?

Producenci soczewek kontaktowych zawsze ściśle określają tryb ich użytkowania, którego bezwzględnie należy przestrzegać, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych objawów. Tylko specjalista może wyrazić zgodę na użytkowanie soczewek w trybie przedłużonym lub ciągłym.

Ze względu na czas użytkowania, soczewki można podzielić na:

soczewki kontaktowe jednodniowe,
soczewki dwutygodniowe,
– soczewki miesięczne,
– soczewki kwartalne,
– soczewki roczne.

Czas żywotności soczewek liczony jest od momentu otwarcia ich sterylnego opakowania. Jeżeli okres przydatności do użycia mija, soczewki należy koniecznie wyrzucić nawet, jeżeli nie były one stosowane codziennie.

Soczewki dwutygodniowe i miesięczne można dodatkowo podzielić na dwie grupy – te, które nadają się do użytku wyłącznie dziennego (a co się z tym wiąże, przed snem koniecznie muszą zostać usunięte z oka) oraz całodobowe (wówczas ze względu na czas noszenia ich żywotność maleje do około tygodnia).

O czym należy pamiętać, wymieniając okulary na soczewki?

Aby noszenie soczewek było komfortowe i bezpieczne, należy pamiętać o kilku bardzo prostych, jednak niezwykle istotnych zasadach. To przede wszystkim konieczność ich czyszczenia po każdorazowym ich wyjęciu z oczu, pamiętając przy tym o tym, że należy robić to po umyciu rąk delikatnym środkiem myjącym. Panie powinny również uważać na kosmetyki na bazie odżywek, tłuszczu czy kremów. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będą produkty neutralne, najlepiej powstałe na bazie wody. Ponadto soczewki zawsze powinny zostać założone przed wykonaniem makijażu. Nie przy każdej dyscyplinie sportu, w czasie treningu czy zawodów można bezpiecznie nosić soczewki – tę kwestię koniecznie należy omówić ze specjalistą. Choć producenci ze względu na to, że oko to bardzo wrażliwy narząd dokładają wszelkich starań, by ich produkty były jak najlepsze, to jednak czasem zdarza im się gdzieś popełnić błąd. Dlatego też przed umieszczeniem soczewki w oku należy ją dokładnie sprawdzić. Jeżeli będzie posiadała jakiekolwiek, nawet niewielkie defekty, nie będzie się nadawała do bezpiecznego zastosowania.

Noszenie soczewek może być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne pod warunkiem przestrzegania kilku istotnych zasad dotyczących ich użytkowania i pielęgnacji. Dodatkowo warto zadbać o to, by zakupione soczewki były najwyższej jakości, opatrzone zrozumiałym komunikatem od producenta dotyczącym ich stosowania. Duży wybór bardzo dobrych soczewek można znaleźć przede wszystkim na acuvue.pl. Wybór odpowiedniego modelu warto skonsultować ze specjalistą, nie we wszystkich przypadkach sprawdzą się soczewki kontaktowe jednodniowe, które obecnie stanowią najpopularniejszy typ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here