jaki nawóz pod ziemniaki

Teoretycznie nikt z nas nie musi już prowadzić domowych ogródków, aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżych warzyw i owoców. Przeważnie nie mamy na to czasu, a przecież wszystko mamy pod ręką.

Niezależnie od tego, jaki owoc czy warzywo sobie wymarzymy, na pewno znajdziemy ten produkt w jakimś sklepie spożywczym, na targu bądź w markecie z ekologiczną żywnością. Z tego powodu mało kto z nas myśli w dzisiejszym świecie o samodzielnym sadzeniu ziemniaków. Gdy mamy na nie ochotę, po prostu idziemy na zakupy i kupujemy całą siatkę brunatnych warzyw, by potem je ugotować i podać z kotletem oraz surówką.

Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że w sklepowych warzywach bardzo często brakuje składników odżywczych. Są regularnie pryskane sztucznymi chemikaliami i nawożone odżywkami wypełnianymi konserwantami oraz innymi groźnymi dla nas substancjami. Może więc warto by było przekonać się jednak do prowadzenia domowego ogródku? Jest to naprawdę przyjemna aktywność, która z czasem na pewno nas wciągnie i zainteresuje. Zacznijmy tę przygodę od posadzenia ziemniaków. A jak to zrobić? jaki nawóz pod ziemniaki będzie najlepszy? Czy musimy korzystać z nawozów ekologicznych, czy te sztuczne też dobrze się sprawdzą?

Samodzielna uprawa ziemniaków w przydomowym ogródku na pewno nie będzie dla nas opłacalna pod względem finansowym. Włożymy w to wszystko sporo wysiłku, pracy i czasu, a czas to przecież pieniądz. Będziemy musieli naprawdę się natrudzić, aby ziemniaki pięknie nam wyrosły i się rozwinęły, podczas gdy równie dobrze moglibyśmy w przeciągu dziesięciu minut zakupić cały worek tych warzyw za dosłownie kilka złotych. Pieniądze nie są jednak najważniejszą rzeczą w życiu. Kupimy za nie wiele, ale nie kupimy niestety zdrowia.

ziemniaki

A zdrowie często zależy od tego, czym żywimy się na co dzień, dlatego jeśli sami zaczniemy sadzić warzywa i przejmiemy kontrolę nad tym, jakie substancje odżywcze będą się w nich znajdować, zyskamy na tym brak chorób i brak konieczności wydawania dużych pieniędzy na drogie lekarstwa. Takie prawdziwe domowe ziemniaki smakują też o niebo lepiej od tych sklepowych. Dzięki nim nawet najprostsze danie stworzone z pyr, kefiru i surówki zachwyci całą naszą rodzinę i zadowoli jej podniebienia.

A jaki nawóz pod ziemniaki wybrać?

Jeżeli nie chcemy korzystać z nawozów sztucznych bądź nawet tych ekologicznych, powinniśmy koniecznie zastosować jakiś obornik. Wbrew pozorom nie musi on być wcale naturalny. Rozejrzyjmy się zatem za sprawdzonymi i dobrymi sklepami ogrodniczymi, a następnie poszukajmy w nich oborników występujących pod postacią małych granulek bądź biohumusów. Jeżeli jednak ominiemy ten etap, nawóz okaże się konieczny i niezbędny. On także może być jednak w pełni naturalny.

Tak zwane nawozy zielone przygotowujemy samodzielnie, wykonując je jeszcze przed samym posadzeniem ziemniaków. Wysiewamy specjalne roślinki, które przekopujemy przed ich zakwitnięciem, by zapewniły one glebie właściwy dla niej skład. A jaki typ roślinności pomoże nam w utworzeniu wartościowego zielonego nawozu? Otóż do wyboru mamy naprawdę wiele opcji, ale przeważnie ogrodnicy wysiewają w tym celu żyto, ewentualnie łubin bądź wykę.

nawóz pod ziemniaki

Mniej więcej przygotowaliśmy się już do posadzenia swoich pierwszych ziemniaków w przydomowym ogródku. Jeżeli wszystko zrobimy jak należy, niedługo będziemy mogli zaserwować na obiad warzywka prosto z naszego niewielkiego sadu. Pamiętajmy jednak, by przez cały okres wzrostu chronić je przed różnymi chorobami. Właściwa pielęgnacja ziemniaków bywa nawet ważniejsza od ich sadzenia czy nawożenia.

A jak powinna ona wyglądać? Jeśli chcemy uchronić nasze ziemniaczki przed zgniciem, zrezygnujmy z ich podlewania. Niewielką ilość wody możemy rozprowadzić na uprawach dopiero w momencie, gdy zobaczymy, że gleba zrobiła się naprawdę bardzo sucha. Pamiętajmy także o systematycznym pozbywaniu się chwastów. Usuwajmy je na bieżąco – przynajmniej raz w tygodniu. Takie postępowanie zapewni naszym ziemniaczkom świetne warunki do wzrostu i prawidłowego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here