trymestry ciąży

Ciąża to niezwykły, choć czasami trudny, czas oczekiwania na dziecko. Już od samego początku warto dobrze zapoznać się z jej standardowym przebiegiem, by jak najlepiej współpracować z swoim organizmem w tworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju małego człowieczka oraz by dobrze przygotować się na ewentualność wystąpienia różnych dolegliwości i niedogodności związanych z tym stanem. Ciąża u ludzi trwa zazwyczaj 40 tygodni, które lekarze dzielą na trzy trymestry ciąży, każdy trwający po około 3 miesiące.

Poniżej przedstawimy ogólną charakterystykę każdego z nich

Pierwszy trymestr trwa od pierwszego do trzynastego tygodnia ciąży. Za pierwszy dzień ciąży uznaje się początek ostatniej miesiączki, gdyż to właśnie wtedy zaczynają się procesy przygotowujące ciało kobiety do zapłodnienia i ciąży. Jest to dla organizmu czas wielkich zmian hormonalnych i wzmożonego wysiłku, który często mocno daje się we znaki ciężarnej. Mogą wystąpić takie objawy jak nudności i wymioty, niechęć do określonych pokarmów i zapachów, wzmożona senność, rozdrażnienie, złe samopoczucie, tkliwość piersi, bóle brzucha.

mama w ciąży

Pierwszy trymestr jest też okresem podczas którego zarodek jest szczególnie wrażliwy na czynniki teratogenne (czyli takie mogące zaburzyć jego rozwój), ponieważ to właśnie w tych początkowych tygodniach powstają wszystkie narządy i układy wewnętrzne, które w kolejnych trymetrach ciąży są jedynie doskonalone. Charakterystycznym momentem tego okresu jest implantacja, czyli zagnieżdżenie się zarodka w macicy, czemu towarzyszyć może krwawienie z dróg rodnych, mylone czasami z miesiączką.

Drugi trymestr to okres pomiędzy czternastym i dwudziestym siódmym tygodniem ciąży. Dla większości ciężarnych jest to najprzyjemniejsza pora w ciągu całej ciąży, najczęściej bowiem znikają nieprzyjemne dolegliwości z pierwszego trymestru, a brzuszek, chociaż już widoczny, to nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. W tym czasie mogą się jednak pojawić problemy z zgagą i znalezieniem wygodnej pozycji do spania. Jest to również okres intensywnego wzrostu płodu i dynamicznego rozwoju jego układu nerwowego, a także zmysłu dotyku i słuchu. W okolicach dwudziestego tygodnia ciąży kobiety zaczynają odczuwać pierwsze ruchy dziecka, maleństwa są szczególnie aktywne po posiłkach, a pod koniec drugiego trymestru mogą reagować ruchem już nawet na dźwięki pochodzące z poza brzucha. Jeśli w poprzednim okresie rodzice nie poznali jeszcze płci dziecka, to z dużą dozą prawdopodobieństwa poznają ją w czasie badania ultrasonograficznego wykonywanego pomiędzy osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży.

kobieta

Trzeci trymetr ciąży trwa od dwudziestego ósmego tygodnia, aż do rozwiązania. Jest to okres, podczas którego już spory brzuch, będzie rosnąć jeszcze bardziej, co spowodowane jest przyrostem wagi i tkanki tłuszczowej u dziecka. Noszenie tak dużego brzucha często prowadzi u kobiet do bólów pleców i stawów, powstawania obrzęków, żylaków, zaparć i problemów oddychaniem, a nawet swobodnym poruszaniem się. Dziecko w tym czasie ma już wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne niezbędne do funkcjonowania poza organizmem matki, intensywnie doskonali jednak układ nerwowy i oddechowy. Również jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo duże, warto więc szczególnie zadbać o właściwą dietę, bogatą w witaminy i żelazo. W tym trymestrze dziecko obraca się główką w stronę kanału rodnego, powodując obniżenie się macicy i tak zwane „opadnięcie” brzucha, co oznacza zbliżający się poród.

Wszystkie trymestry ciąży mają swoje dobre i te nico mniej dobre strony, ale pamiętajmy o tym, że każda kobieta może przeżywać je inaczej. Jednak każda przyszła mama powinna pamiętać o podstawowych zasadach takich jak regularne wizyty i kontrole u lekarza ginekologa oraz stosowanie się do wydawanych przez nich zaleceń; prowadzeniu zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia; absolutne zrezygnowanie z używek takich jak papierosy i alkohol, a także unikanie stresów. Pamiętajmy również o odpowiedniej suplementacji. Już od samego początku ciąży, warto zażywać na przykład kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki gramofon
Następny artykułTesty ciążowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here