jakie są objawy okresu

Niestety wiele kobiet styka się często z nieregularnym okresem. W takich sytuacjach nie zawsze łatwo jest przewidzieć, kiedy ten moment nadejdzie. Stanowi to swego rodzaju dyskomfort, ponieważ żadna z kobiet nie chciałaby, żeby okres przyszedł w sytuacji, w której nie możemy skorzystać z toalety. W takiej sytuacji możemy się stresować, że ubrudzimy sobie spódnicę bądź spodnie i będzie nieprzyjemna sytuacja. W takim razie jakie są objawy okresu? Jakie sygnały wskazują, że je on tuż tuż? Sprawdźmy to.

Nie wszystkie kobiety tego doświadczają, ale bardzo częstym sygnałem, że okres się zbliża jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, z angielskiego nazywany PMS- premenstrual syndrom. Uważany jest za chorobę i zazwyczaj pojawia się u kobiet między 30 a 40 rokiem życia, co oczywiście nie wyklucza sytuacji, w której pojawia się on wcześniej. Pojawiają się od 3 do 10 dni przed rozpoczęciem krwawienia. Objawy są podobne jak przed miesiączką u zdrowych pań, jednak są dużo bardziej nasilone, a co za tym idzie niesamowicie dokuczliwe.

W takim razie jakie są objawy okresu?

Na pewno pierwszą odczuwalną sprawą jest ból w podbrzuszu, jest to ból, który trwa nieprzerwanie jednak można go zniwelować tabletkami przeciwbólowymi. Często trwa do momentu, w którym rozpocznie się okres czyli pojawi się krwawienie, jednak u części kobiet występuje również podczas krwawienia.
Kolejnym często spotykanym objawem są tak zwane tkliwe piersi. Co to oznacza? Czyli większa podatność na ból, nawet dotykanie ich może powodować nieprzyjemny efekt. Dochodzić może również do obrzęku piersi.

młoda kobieta

Wiele kobiet skarży się na bóle pleców, nie tylko w części lędźwiowej, ale również mogą pojawiać się bóle w odcinku krzyżowym czy szyjnym.
Kobiety również przed okresem często mają odczucie jakby były opuchnięte i ciężkie? Dlaczego odczuwa się coś takiego? Jest to związane ze zbieraniem się wody w organizmie podczas okresu i stąd efekt obrzmienia. Ciekawe, że podczas okresu również możemy przybrać kilka kilogramów.

Część kobiety skarży się na bóle głowy przed okresem. Zdarzają się również sytuacje, w których kobieta mdleje bądź wymiotuje- są to sporadyczne wypadki. Jednak jeśli zdarzają się tobie takie sytuacje, warto udać się do lekarza ginekologa, który przepisze odpowiednią terapię hormonalną, mającą na celu ustabilizowanie tego przykrego problemu.

Oczywiście, nie można zapomnieć o wahaniach nastroju przed okresem. Są one najbardziej niezrozumiałym i mrocznym momentem dla partnerów kobiet. Związane jest to z nienaturalnymi atakami złości bądź smutku. Co prawda, również kobieta często nie rozumie, dlaczego się złości lub płacze. Hormony mają ogromną siłę i robią z nami co chcą. Oczywiście wszystko zależy od organizmu i w związku z tym wahania nastroju mogą trwać od jednego dnia do kilkunastu. Można również te objawy, jeśli są nienormalnie nasilone stabilizować przez odpowiednią terapię.

To czego kobiety również nie lubią jest zwiększenie łaknienia podczas okresu. Ciągle ci się chce jeść i nie możesz nad tym zapanować. Co prawda uważaj, bo mogą to być oznaki ciąży jednak przed okresem równie często się to zdarza, że jesteś wilczo głodna.
Nieprzyjemną, a jakże częstą dolegliwością przed miesiączką są zmiany skórne. Niezależnie od wieku przed okresem może się pojawiać trądzik i jeśli masz już za sobą okres dorastania, nie czujesz się dzięki niemu młodsza.

objawy okresu

Nieco inaczej rzecz się ma u dziewczynek, które dopiero zaczynają miesiączkować. Dzieje się to zazwyczaj kiedy ma 13 lat i pierwsze krwawienia wskazują na dojrzałość płciową. Co prawda pierwsze okresy są bezowulacyjne, jednak mimo to gospodarka hormonalna zaczyna nieco zmieniać nasz organizm. Zazwyczaj pierwsze miesiączki nie są tak dokuczliwe jak u dorosłych kobiet. Rzadziej, choć występują zdarzają się bóle kręgosłupa, bóle brzucha czy też wahania nastrojów.

Jak więc widać, życie kobiety nie jest łatwe. Jednak warto pamiętać, że kiedy okres zanika nasz organizm zaczyna jeszcze bardziej szaleć, dlatego pomimo tych nieprzyjemnych objawów warto się cieszyć, że miesiączka przychodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here