Rowerek dziecięcy to produkt, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego malucha. Nauka jazdy na rowerze przynosi wiele korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jaki rower jednak dobrać dla młodego człowieka? Czym powinien charakteryzować się rower pięciolatka? Jak dobrać odpowiedni sprzęt dla pociechy?

Jaki rower dla 5 latka?

O wyborze odpowiedniego sprzętu sportowego dla młodego człowieka decyduje wiele czynników, którymi są przede wszystkim:
– wzrost i waga dziecka,
– jego rozwój,
– umiejętności i sprawność fizyczna,
– rozwój emocjonalny,
– odwaga,
– poziom równowagi,
– zainteresowanie i upodobania.

Wśród najpopularniejszych modeli można spotkać rowerki z dodatkowym kółkami, rowery biegowe, jak również duże, przypominające te dla dorosłych sprzęty.

Głównymi cechami, którymi powinien charakteryzować się rower pięciolatka są:
– wielość rowerka – powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Rowerek powinien być proporcjonalny do samego malucha. Dziecko stojące nad rowerkiem powinno dotykać obiema stopami podłoża. Minimalna wysokość siodełka powinna odpowiadać długości nogi i sięgać do pośladka malucha. Jednoślad powinien umożliwić młodemu człowiekowi samodzielne wsiadanie, jak również zsiadanie z niego. Wybór odpowiedniego rozmiaru sprzętu znacząco wpływa na szybkość nauki, komfort jazdy, jak również jej bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, który posiada regulowaną wysokość siodełka.

rowery dla dzieci

– rozmiar kół rowerka – razem z wielkością i wysokością jednośladu, należy zwrócić uwagę na wielkość dołączonych kół. To często od nich uzależnione będą gabaryty narzędzia. Dla najmłodszych, najmniejszych użytkowników zalecane są koła o wielkości do 16 cali. Dzieci starsze lub wyższe mogą korzystać z opon o rozmiarze do 20 cali.

– rama – to kolejny element wyposażenia rowerka, która powinna być dostosowana do wielkości i możliwości samego użytkownika. Najmłodsi powinni korzystać z obniżonej ramy, która zapewni bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyku obić i uszkodzeń ciała.

– waga rowerka – to również bardzo ważny parametr, dzięki któremu możliwe jest przenoszenie sprzętu, podnoszenie go, jak również nieuzyskanie lepszej równowagi podczas jazdy.

– dodatkowe koła boczne – element ten może być niezwykle pomocny podczas nauki jazdy. Boczne koła uniemożliwiają stracenie równowagi i wywrócenie się. Dzięki nim dzieci czują się pewnie, a sama jazda jest bezpieczna i komfortowa. W miarę nauki jazdy na rowerze i utrzymania równowagi, możliwe jest pojedyncze usuwanie dodatkowych elementów.

– elementy dodatkowe – na wyposażeniu rowerków dla maluchów mogą również znaleźć się akcesoria dodatkowe, którymi są m.in.: kij lub uchwyt dla opiekunów, dodatkowe hamulce dla rodzica, trąbka lub dzwonek, oświetlenie, kask i wiele innych.
Podczas zakupu nowego rowerka należy pamiętać iż sprzęt ma być przede wszystkim bezpieczny. Wygląd jest cechą drugorzędną. Nauka jazdy powinna być przyjemna, szybka i skuteczna. To jaki rower dla 5 latka wybrać uzależnione jest przede wszystkim od predyspozycji użytkownika, jak również możliwości rodziców.

rower dla 5 latka

Nauka jazdy przynosi wiele korzyści. Do zalet umiejętności należą m.in.:
– dobra zabawa,
– możliwość szybkiego transportu,
– profilaktyka zdrowotna – pobudzanie organizmu do wysiłku, rozszerzanie pojemności płuc, pobudzanie układu krążenia,
– rozbudowa tkanki mięśniowej,
– kształtowanie równowagi,
– kształtowanie odwagi,
– poprawa ogólnej wydolności organizmu,
– możliwość odpoczynki i relaksu,
– uczy podejmowania szybkich decyzji,
– uczy cierpliwości i pokonywania własnych słabości i porażek,
– zdolność utrzymania koncentracji,
– wiele innych.

Rowerek dla dziecka może być doskonałym pomysłem na prężne z okazji urodzin, świąt czy zdobycia jakiegoś sukcesu na drodze życiowej pociechy. Wraz z rozwojem i wzrostem dziecka należy zadbać o zmianę rowerka i dopasować jego wielkość i wygląd do rozwijającego się dziecka. Poszerzenie umiejętności jazdy na rowerze może również wymusić konieczność wymiany sprzętu na bardziej zaawansowany i samodzielny.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki grill gazowy
Następny artykułJakie są objawy okresu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here