młoda kobieta

W trakcie owulacji kobieta jest najbardziej płodna. Jajeczkowanie, bo taką inną nazwę nosi owulacja, to proces, w trakcie którego zostaje uwolniona komórka jajowa. Pochodzi z pęcherzyka Graafa i w jajowodzie gotowa jest na zapłodnienie. Należy jednak pamiętać, że okres płodności kobiety to nie tylko owulacja, ale także kilka dni przed i po jej ustaniu.

Ale jak rozpoznać objawy owulacji?

Dla wielu z nas to istotna informacja. Jeśli planujemy założyć rodzinę i staramy się o dziecko z naszym partnerem, dobrze jest poznać nasz kobiecy organizm właśnie od tej strony. Zrozumieć, czym jest owulacja i jak wyglądają jej objawy. Nie ma bowiem co do tego jednego przepisu. Każda z nas jest inna, i choć czynniki pomiarowe są takie same, to u każdej kobiety będą one kształtować się nieco inaczej. Należy więc bacznie obserwować swój organizm, by po pewnym czasie nauczyć się rozpoznawać te różnice.

Standardowo, owulacja pojawia się u kobiety, mniej więcej, w połowie cyklu menstruacyjnego. Jeśli cały cykl trwa 28 dni, to możemy jej się spodziewać między 13, a 15 dniem przed pojawieniem się miesiączki. Jednak, kiedy nasze cykle są nieregularne, dużo trudniej będzie nam określić dokładną datę owulacji. Ponadto jajeczkowanie jest procesem niewidocznym, w porównaniu z tym, który pojawia się u innych ssaków. Komórka jajowa pozostaje w jajowodzie, gotowa do zapłodnienia, nawet do 24 godzin, stanowiąc najlepszy okres na spłodzenie dziecka.

owulacja

Żeby dokładnie określić datę owulacji, trzeba dobrze obserwować nasz organizm. Pierwszą metodą jest mierzenie temperatury ciała. W celu uzyskania prawidłowych wyników należy robić to przez kilka miesięcy, by uzyskać średnią. Temperaturę należy badań o jednakowej porze i w jednakowym miejscu, np. pod pachami czy w ustach. Najlepiej robić to rano, przed wyjściem z łóżka i koniecznie po przespanej nocy. Wszystkie wahania, które mogą wpłynąć na zbyt wysoki lub zbyt niski poziom temperatury należy zapisywać (katar, zmęczenie czy alkohol). W celu uzyskania bardziej precyzyjnych wyników można zastosować tzw. termometr owulacyjny, który dzięki szerszej podziałce uwidacznia nawet najmniejsze zmiany w temperaturze ciała. Przed owulacją temperatura powinna utrzymywać się na standardowym poziomie 36,6 stopni, natomiast w trakcie i po, być delikatnie wyższa.

Drugą metodą jest obserwacja śluzu. Również ona wymaga długotrwałego monitorowania i zmian w organizmie kobiety. Jednak, w trakcie owulacji śluz znacznie zmienia swoją konsystencję. Będzie rzadki i przezroczysty oraz bardziej rozciągliwy niż zazwyczaj. Dzieje się tak dlatego, że taka forma śluzu znacznie bardziej pomaga plemnikom w pokonaniu drogi do jajeczka. Przyspiesza ich ruch i pomaga tym najsilniejszym na najszybsze dotarcie do komórki jajowej.

Są również inne symptomy, które sygnalizują, że organizm kobiety jest w trakcie owulacji. Jest nim np. ból owulacyjny. Występuje on w okolicy podbrzusza i może zostać zlokalizowany zarówno z jego prawej jak i lewej strony i wywołany jest przez pęknięcie pęcherzyka Graafa. Razem z nim bolące mogą okazać się piersi. Jednak nie są to objawy występujące u wszystkich kobiet. U niektórych z nas widoczne jest również znaczne podniesienie libido, poprawa stanu skóry albo odwrotnie – skłonność do wyprysków, czy nawet pojawienie się wydzieliny z plamkami krwi.

objawy owulacji

Jeśli uważasz, że sama nie jesteś w stanie określić, kiedy występuje u Ciebie owulacja, wykonaj specjalny test. Mierzy on stężenie hormonu zwanego luteotropowym w moczu. Jego podwyższony poziom świadczy o wystąpieniu owulacji w przeciągu najbliższych 48 godzin. Aby go wykonać należy sprawdzić, w jakich dniach cyklu należy poddać się badaniu i codziennie przez około tydzień, moczyć paski w próbce moczu. Po chwili widoczny będzie wynik testu. Jedna kreska oznacza, że hormon nie występuje, dwie, że występuje i należy spodziewać się jajeczkowania. Jeśli zaś pasek pozostanie czysty, oznacza to, że w zły sposób wykonałyśmy test.

U niektórych kobiet, np. w wyniku długotrwałego stresu, może dojść do cyklu bezowulacyjnego. Jeśli występuje raz, to nie ma się czym martwić, natomiast w przypadku nawracania, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być powodem, przez który nie możemy zajść w ciążę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy poronienia
Następny artykułOznaki ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here