jaki gramofon

Od wielu lat na rynku muzycznym miano lidera przysługuje muzyce cyfrowej. Jest ona na pierwszym miejscu ze względu na to jak szybko są przesyłane i odtwarzane pliki cyfrowe.

Dodatkowo bardzo łatwo je gromadzić i trzymać w jednym miejscu. Z powodu tych zalet nagrania zerojedynkowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak w dobie internetu swoje miejsce znalazły także gramofony. Ich brzmienie jest niezastąpione i bardzo charakterystyczne.

Jaki gramofon wybrać oraz ile będziemy musieli zainwestować, żeby przez długi czas cieszyć się sprzętem, którego jakość będzie nas w pełni zadowalać. Jednak wszystko zależy od naszych preferencji i tego czy chcemy zwykłego odtwarzania płyty czy też oczekujemy pełnej kontroli nad naszą muzyką. Żeby nagrania na płytach winylowych były odtwarzane poprawnie potrzebujemy wzmocnienia sygnału akustycznego, który jest odczytywany przez zamontowaną na ramieniu wkładkę gramofonową. Do tego typu zadania przeznaczony jest przedwzmacniacz gramofonowy.

nowoczesny gramofon

Oczywiście może być on wbudowany i występować w postaci wzmacniacza zintegrowanego. Przewody z gniazda wyjściowego gramofonu podłączamy do wejścia oznaczonego jako Phono. Musimy oczywiście pamiętać, żeby na przodzie urządzenia ustawić wejście phono. Istnieją także gramofony, które zawierają moduł przedwzmacniacza. Dzięki temu użytkownik ma znacznie więcej możliwości, ponieważ w ten sposób może podłączać gramofon do głośników aktywnych lub innego wzmacniacza zintegrowanego. Przy tym sposobie nie jest potrzebne wejście phono.

Oczywiście jeśli chcemy uzyskać najlepszą jakość dźwięku to będziemy musieli zainwestować w przedwzmacniacz zewnętrzny. W ten sposób będziemy w stanie uniknąć wielu zakłóceń a do tego będziemy posiadali lepsze elementy konstrukcyjne. Wszystko to pozytywnie wpływa na jakość dźwięku i nadaje nam charakterystycznego brzmienia. Jednocześnie wykorzystując zewnętrzne przedwzmacniacze mamy możliwość rozbudowy naszego systemu przy jednoczesnym zachowaniu obecnego gramofonu i przedwzmacniacza.

Możemy wprowadzić nowe moduły, które będą jeszcze lepsze i dzięki temu rozbudowywać naszą aparaturę sprzętową. Na uwagę zasługuje fakt, że dużą rolę podczas wyboru przedwzmacniacza odgrywa wkładka. Istnieją wkładki MM oraz wkładki MC, obydwie są obsługiwane przez inne przedwzmacniacze. Istnieją jednak moduły, które pasują zarówno do wkładek MM jak i wkładek MC. Koniecznie powinniśmy wziąć ten fakt pod uwagę zanim wybierzemy odpowiedni gramofon. Oczywiście nie ma sensu kupować gramofonu, jeżeli nie posiadamy płyt winylowych.

Ceny płyt winylowych są znacznie wyższe od standardowych płyt CD i dlatego też nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Jednak sympatycy brzmień winylowych doskonale wiedzą czego oczekują od gramofonu. Zapewnia on niespotykane nigdzie indziej brzmienie oraz charakterystyczny trzask winylowy. Gramofony dzielą się na trzy rodzaje. Możemy spotkać gramofony automatyczne, półautomatyczne oraz manualne. Początkujący powinni zacząć od gramofonów automatycznych, ponieważ są najłatwiejsze w obsłudze i proste do zrozumienia.

płyta do gramofonu

Do ich działania nie potrzebne jest żadne doświadczenie, ponieważ wystarczy, że umieścimy płytę winylową w gramofonie i naciśniemy start. Całą resztę operacji wykonuje za nas system. To on przesuwa oraz opuszcza ramię na winylową płytę i rozpoczyna odtwarzanie. Potem automatycznie gramofon sam podnosi i przesuwa ramię na podpórkę i wyłącza cały mechanizm po zakończeniu odtwarzania. Całość wykonywana jest automatycznie i nic praktycznie nie musimy robić.

Do nas należy tylko włożenie płyty winylowej i relaksowanie się w akompaniamencie muzyki. Gramofony półautomatyczne nie są już takie proste, ponieważ w ich przypadku do nas należy rozpoczęcie odtwarzania. Naszym zadaniem jest opuszczenie ramienia w miejscu, w którym chcemy rozpocząć słuchanie muzyki. Jednak po zakończeniu odtwarzania mechanizm zadziała tak samo jak w przypadku gramofonów automatycznych. Gramofony manualne wymagają największego skupienia oraz doświadczenia. W ich przypadku do nas należy rozpoczęcie odtwarzania oraz zakończenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here