Co ty wiesz o jelitach – czyli o książce Giulii Enders

0
1420

Ludzki organizm to fascynująca machina, o której współczesna ludzkość wie bardzo wiele, ale wciąż nie wszystko. Nad związanymi z tym kwestiami rzadko kiedy się zastanawiamy i niejednokrotnie nie przywiązujemy do nich należytej wagi – problem powstaje natomiast wtedy, kiedy coś zaczyna szwankować. Giulia Enders zachęca do tego, by na to, co dzieje się wewnątrz naszych ciał, patrzeć nieco łaskawszym okiem.

Dlaczego sięgnęłam po książkę Giulii Enders „Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała”?

„Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała” to książka, która w Niemczech, gdzie sprzedano przeszło milion jej egzemplarzy, stała się bestsellerem. Nic więc zatem dziwnego, że doczekała się tłumaczenia na inne języki – w tym również na polski. Odkąd o niej usłyszałam, bardzo chciałam ją przeczytać i niezmiernie się cieszę, że wreszcie miałam sposobność po nią sięgnąć. Jest to według mnie rzecz, która powinien poznać każdy. Chociaż różnimy się między sobą pod wieloma względami, to w rzeczywistości łączy nas więcej niż może się nam wydawać. Każdy z nas ma przecież przewód pokarmowy, którego istotnym elementem są jelita odgrywające w naszych organizmach niesamowicie ważną rolę. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o rządzących ich pracą mechanizmach – dzięki temu poznajemy własne ciało i lepiej rozumiemy jego potrzeby.

Kim jest autorka książki Giulia Enders?

Giulia Enders urodziła się w 1990 r. w Mannheim w Niemczech. Jest absolwentką gastroenterologii Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie. Szerszej publiczności stała się znana po występie na Science Slam we Freiburgu w 2012 r. Jej przemówienie spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem – zaproponowano jej napisanie książki. W swoich publikacjach podaje mnóstwo praktycznych informacji dotyczących funkcjonowania ludzkiego układu pokarmowego, które są pomocne przy dokonywaniu samo-diagnozy. Jednakże intencją Giulii Enders nie jest zastępowanie lekarza, stąd też w przypadku odczuwania różnych dolegliwości zawsze zaleca wizytę u specjalisty. Niemniej udzielane przez nią rady są efektem jej własnych doświadczeń, którymi pragnie dzielić się z innymi.

O fabule książki „Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała” słów kilka

„Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała” jest książką – jak sam tytuł wskazuje – poświęconą jelitom. Jest to jeden z tych organów ludzkiego ciała, o których mówi dość niechętnie, wszak odpowiedzialny jest m. in. za wydalanie. Jelit bardzo często nie doceniamy, a przecież to na nich właśnie spoczywa odpowiedzialność za szereg dolegliwości, które nam niekiedy doskwierają. Zazwyczaj nie wiążemy ich z bólami głowy, kłopotami z cerą, zmęczeniem, alergiami, spadkiem odporności etc. Tymczasem zaś jest zupełnie inaczej, co zdecydowanie warto sobie uzmysłowić.

Książka Giulii Enders nie jest podręcznikiem biologii w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Można wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że gdyby właśnie w taki sposób uczono w szkołach biologii, to zainteresowanie uczniów tymi lekcjami byłoby znacznie większe niż obecnie. Autorka przybliża czytelnikom fizjologię układu pokarmowego oraz podkreśla, jak istotną rolę pełni on w organizmie człowieka.

Książka jest podzielona na trzy główne części noszące tytuły „Jelito w roli głównej”, „Unerwienie przewodu pokarmowego” oraz „Świat mikrobów”. Całość poprzedza niedługa przedmowa. Autorka dokładnie opisuje, jaką drogę przez ludzkie ciało pokonuje jedzenie i jakie towarzyszą temu procesy. Oprócz ciekawych informacji Enders serwuje też mnóstwo porad – np. jak radzić sobie z zaparciami, jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej, jak unikać wymiotów etc.

Moja opinia na temat książki „Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała” Giulii Enders

„Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała” to książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy – pomimo tego, że dotyka ona tematów, o których w naszej kulturze nie wypada mówić głośno. Trawienie i wydalanie są co prawda czymś, istnienia czego mamy świadomość, ale poruszenie związanych z tym zagadnień uchodzi wręcz za niesmaczne i wstydliwe. Po co poświęcać temu uwagę, skoro są na świecie o wiele bardziej interesujące rzeczy? Zwykle tak właśnie do tego podchodzimy, ale może wreszcie nadszedł czas, by przełamać te tabu? W końcu mamy XXI wiek. Starając się zrozumieć, jak działają nasze jelita, pomagamy sobie, na czym zyskuje jakość naszego życia.

Książka jest napisana pełnym polotu językiem zrozumiałym nawet dla laika. Widać, że autorka ma ogromną wiedzę, ale potrafi przedstawić ją w przyswajalny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób. Ogromnym atutem tej pozycji są świetne ilustracje stworzone przez siostrę Giulii, Jill Enders.

Czy warto kupić książkę „Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała”?

„Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała” polecam każdemu, kto pragnie lepiej zrozumieć własny organizm. Na co dzień często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że to, co wydaje się nam dobre i słuszne, wcale takie nie jest. Obecnie nie lada nacisk kładzie się na zdrowy tryb życia – dla większości z nas oznacza to zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Zawsze jednak możemy zrobić dla siebie więcej aniżeli się nam wydaje – wystarczy tylko wsłuchać się w ciało i traktować je z należytym szacunkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here