Niesteroidowe leki przeciwzapalne – jaki wybrać?

0
1185

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – w skrócie NLPZ to grupa preparatów łatwo dostępnych, nie wymagających recepty, o szerokim działaniu, bardzo często stosowanych w ostatnich czasach. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo z różnym stopniem intensywności, ale różnią się także między sobą odsetkiem działań niepożądanych – warto zatem dokonać ich starannego przeglądu, by wiedzieć, który lek wybrać, a którego unikać.

Niepożądane działanie leków

Łatwa dostępność NLZP sprawia, że wiele osób stosuje je bez zastanowienia. Wszelkie choroby przebiegające z gorączką, bólem głowy, kości, stawów, czy mięśni sprawiają, że po nie sięgamy nie bacząc na ostrzeżenia producentów. Najczęściej występujące skutki uboczne dotyczą dolegliwości odczuwanych ze strony układu pokarmowego oraz ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. W związku z powyższym z rynku zostało wycofane wiele preparatów, co wzbudziło niepokój osób stosujących dotychczas leki tego rodzaju. Szczególnie problem ten dotyczy pacjentów borykających się ze schorzeniami kardiologicznymi. Zadają oni sobie pytanie, jakie leki są bezpieczne? Które można stosować bez niepotrzebnego ryzyka?

Niekorzystne działanie NLPZ może między innymi hamować aktywność enzymów, które chronią śluzówkę żołądka przed wpływem kwasu solnego, odpowiadają za przepływ krwi przez nerki i aktywność płytek krwi. Specjaliści wciąż badają różnice w działaniu określonych leków oraz w wywoływaniu przez nie skutków ubocznych. Zaowocowało to między innymi wypieraniu kwasu acetylosalicylowego na rzecz substancji takich jak naproksen, diklofenak lub ibuprofen. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest choroba wrzodowa żołądka, czy krwawienia z przewodu pokarmowego. Inne dotyczą podwyższenia ryzyka wystąpienia zaburzeń ze strony układu sercowo – naczyniowego, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne, gdyż schorzenia kardiologiczne są najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet i u mężczyzn.

Czy istnieje bezpieczny i skuteczny lek NLPZ?

Naukowcy stale badają dostępne na rynku NLPZ pod kątem ich skuteczności i wywieranych skutków ubocznych. Przedstawione dowody wskazują naproksen, jako lek skuteczny i z najmniejszym spectrum szkodliwego wpływu na organizm pacjenta.

Badano szereg ważnych właściwości leków niesteroidowych i wykazano między innymi, że ibuprofen i diklofenak istotnie zwiększają wartości skurczowego ciśnienie tętniczego krwi oraz, że działanie podnoszące ciśnienie tętnicze najsilniejsze jest w przypadku piroksikamu, indometacyny i ibuprofenu – naproksen wywiera wpływ średni, podobny do efektu placebo. Nie osłabia on także działania kwasu acetylosalicylowego i podobnie jak on hamuje płytki krwi. Nie wchodzi w interakcje z innymi lekami – może tylko nieznacznie osłabiać działanie diuretyków. Co ważne, obniża skurczowe ciśnienie tętnicze u pacjentów stosujących leki hipotensyjne. Naukowcy przyznają, że stosowanie najmniejszej skutecznej dawki naproksenu znacznie obniża ryzyko wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych. Udowodniono, że dawka 220 mg jest równie skuteczna, co dawka 400 mg więc wniosek nasuwa się sam – lepiej zażywać mniej.

Naproksen okazał się skuteczniejszy od paracetamolu i ibuprofenu w przypadku uśmierzania dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem, lepiej niż ibuprofen walczył także z bólem po zabiegach stomatologicznych.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że naproksen jest bezpiecznym i skutecznym lekiem, szczególnie dla pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Badania naukowców oceniały ryzyko wystąpienia zawałów serca, udaru mózgu, a nawet zgonu. Okazało się, że naproksen nie tylko nie zwiększał ryzyka wystąpienia tych zdarzeń, ale nawet je redukował. Natomiast dolegliwości odczuwane ze strony układu pokarmowego były zbliżone do tych występujących po zastosowaniu ibuprofenu i innych badanych leków niesteroidowych.

Specjaliści potwierdzają, że w pewnym stopniu występowanie powikłań związanych z chorobą wrzodową czy krwawieniami z przewodu pokarmowego można wyeliminować stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym naproksen.

NLPZ to leki stosowane powszechnie, które ze względu na ogólną dostępność i skuteczne uśmierzanie dolegliwości bólowych jeszcze długo pozostaną lekami wyjątkowo popularnymi wśród pacjentów. Istotne, by zarówno lekarze polecający je pacjentom, a także osoby sięgający po nie w celu wyeliminowania bólu, gorączki, czy innego źródła dyskomfortu, kierowali się rozwagą. Bardzo ważna jest edukacja pacjentów i uświadamianie im możliwych działań niepożądanych leków oraz wchodzenia w interakcje z innymi medykamentami.

W przypadku każdego pacjenta należy ocenić zarówno korzyści, jak i ewentualne niebezpieczeństwo powikłań płynące ze stosowania NLPZ. Szczególnie należy mieć na uwadze dobro pacjentów cierpiących na choroby ze strony układu sercowo – naczyniowego, w ich przypadku, lek o tak silnym działaniu może znacznie pogorszyć ich stan zdrowia, a stosowany długotrwale, przyczynić się nawet do zgonu. Prosząc lekarza o przepisanie leku przeciwbólowego zawsze informujmy go o przebytych chorobach i stosowanych terapiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here