schemat instalacji

Klątwą dwudziestego pierwszego wieku jest potrzeba posiadania prądu. W Polsce niemal nie ma już miejsc, gdzie energia elektryczna nie dociera. Każda awaria związana z zasilaniem jest olbrzymim problemem zarówno dla służb jak i mieszkańców. Jak więc radzić sobie w miejscach gdzie nie doprowadzono jeszcze dedykowanej infrastruktury? Są na to dobre sposoby.

Mała elektrownia

Oczywistym rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze. Wykorzystuje się je na placach budowy oraz przy remontach dróg. Odpowiednio dobrane maszyny potrafią utrzymać oświetlenie na dużym obszarze. Tutaj jednak pojawia się najważniejsze pytanie. Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Ile nam potrzeba?

Najbardziej podstawowym parametrem jest moc urządzenia. W pierwszej kolejności musimy więc określić do czego będziemy wykorzystywać ten sprzęt. Jeśli ma być to źródło prądu na działce lub w garażu a urządzeń podłączonych na raz nie będzie zbyt dużo, wtedy wystarczy nam mniejszy model. Warto zastanowić się ile urządzeń jednocześnie będzie korzystało z wyprodukowanej energii elektrycznej. Zbyt duży agregat będzie przecież niepotrzebną stratą pieniędzy. Oczywiście, jeśli stać nas na urządzenie ze sporym zapasem mocy, wtedy nic się nie stanie. Jedynie nie wykorzystamy pełnego potencjału.

Jaki typ urządzeń?

Kolejnym podziałem dla agregatów jest to czy będzie on jednofazowy czy trójfazowy. Nie jest to rzecz jasne wybór bez znaczenia. Wszystko zależy jakiego typu urządzeń będziemy używali. Najbardziej podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego mają niski pobór prądu. I w takim przypadku jest to 230V czyli wybieramy urządzenie jednofazowe.

Jeśli jednak chcemy używać urządzeń o dużej mocy, wtedy użyjemy zasilania trójfazowego – 400V. Tu z kolei najczęściej są zestawy hydroforowe, kompresory lub systemy ogrzewania elektrycznego. Warto też zaznaczyć, że z zasilania trójfazowego można też zejść na zasilanie jednofazowe 230V. Może to być ważna informacja, gdyż nie będziemy potrzebowali dwóch urządzeń jednocześnie. Dla niektórych może się to wydawać oczywiste, jednak dla laika wszystko wydaje się czarną magią.

Gdzie będziemy go używali?

Sprzęt o innej specyfikacji będziemy z pewnością używali do zasilania altanki na działce a innej na placu budowy. Jak już zaznaczyłem, istnieje podział na trójfazowe i jednofazowe. Z pewnością na placu budowy dużo lepiej sprawdzi się ten o zasilaniu trójfazowym – 400V. Bardzo dużo sprzętów wymaga takiego zasilania. Chociażby betoniarki czy spawarki.

Kolejną rzeczą są dodatkowe możliwości które oferuje nam producent. Na przykład, jeśli używamy urządzenia o bardzo dużej mocy, to będzie to z pewnością olbrzymi przedmiot. Co za tym idzie dużym ułatwieniem będzie sprzęt który ma wbudowane koła. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy bez problemu przetransportować maszynę w dowolne miejsce.

jaki agregat prądotwórczy

Wiele opcji zasilania

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu będziemy też zwracali uwagę na to czym jest zasilany. Wybór jest raczej bardzo podstawowy. Diesel, benzyna oraz LPG. Zdarzają się oczywiście inne specjalizowane urządzenia, ale są one bardzo niszowe. W przypadku wykorzystywanego paliwa najważniejszym będzie cena. Z drugiej strony właściciel firmy, który będzie chciał odliczać podatek VAT z pewnością chętniej wybierze Diesel aniżeli LPG.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Wszystko zależy od prywatnych preferencji, miejsca zastosowania oraz tego kto będzie z niego korzystał. Na ostateczny wybór ma wpływ to ile urządzeń będziemy chcieli jednocześnie użytkować oraz o jakiej mocy będą to urządzenia. Sprawą nadrzędną jest jednak najczęściej cena. Jeśli nie mamy dużych ograniczeń finansowych, wtedy możemy pozwolić sobie na dużo większy zapas mocy. Wtedy będziemy zabezpieczeni na przyszłość. Zazwyczaj dodajemy kolejne urządzenia a nie odejmujemy. Staramy się robić coraz więcej lub żyć wygodniej. Na placu budowy mocniejsze urządzenie pozwoli wykonać więcej prac jednocześnie. Co więc wybrać? Dobrze będzie dobrać urządzenie z lekkim zapasem mocy. Wtedy będziemy mieli możliwość podłączenia jeszcze jednej wtyczki bez strachu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here