inhalacje

Gdy nadchodzi jesień, nietrudno o przeziębienie. W takiej sytuacji najczęściej udajemy się do apteki po środki przeciwko przeziębieniu. Gdy okażą się one nieskuteczne warto sięgnąć po inhalator, bowiem korzystanie z niego pozwoli nam szybko wrócić do zdrowa. Jaki inhalator wybrać, aby był on praktyczny oraz niezawodny podczas użytkowania.

Co to jest nebulizator?

Jeszcze kilkanaście dekad temu inhalacje były powszechnie kojarzone z wdychaniem ziołowego naparu z głową schowaną pod ręcznikiem. Dziś ta domowa metoda powoli odchodzi do lamusa, a inhalacje są coraz częściej przeprowadzane z użyciem nowoczesnych wysokiej jakości inhalatorów, których to nie brakuje na rynku medycznym. Tego typu urządzenia elektryczne są wyposażone w specjalną komorę do nebulizacji i bardzo często są nazywane nebulizatorami.

Inhalator to niezwykle praktyczne oraz komfortowe podczas użytkowania urządzenie, które to zamienia dany lek z płynnej postaci w aerozol. Wytwarzająca się podczas inhalacji substancja lecznicza przedostaje się do najgłębszych partii układu oddechowego i w związku z tym bardzo korzystnie wpływa na zdrowie.

Nebulizacja wykazuje niezwykłą skuteczność podczas leczenia różnorodnych schorzeń układu oddechowego. Może ona być stosowana zarówno u dzieci, jak również u osób dorosłych.

We współczesnych czasach inhalacje z użyciem profesjonalnego inhalatora są powszechnie wykorzystywane w leczeniu wielu przewlekłych chorób. Wśród wielu z nich można wymienić astmę, kaszel, przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli czy też zapalenie płuc.

Inhalator tłokowy i ultradźwiękowy – jaki wybrać?

jaki inhalator

Wybór inhalatorów na rynku jest ogromny, zatem czasem klient zainteresowany zakupem ma problem z wyborem właściwego urządzenia, które to posłuży mu niezawodnie przez szereg długich lat.
Ogólnie wyróżnia się inhalatory: ultradźwiękowe oraz tłokowe, które to inaczej są zwane pneumatycznymi.

Inhalatory ultradźwiękowe to urządzenia znacznie droższe od inhalatorów tłokowych. Niemniej warto zdecydować się na ich zakup bowiem są one praktyczne oraz funkcjonalne podczas użytkowania. Tego typu urządzenia są bowiem bardzo ciche oraz nadają bardzo szybkie tempo przeprowadzanej inhalacji.
Decydując się na zakup inhalatora ultradźwiękowego warto wiedzieć o tym, że posiada on bardzo ograniczony zakres stosowania. Urządzenie to można bowiem stosować tylko do soli fizjologicznej oraz niektórych lekarstw przeznaczonych do inhalacji.

Z kolei inhalatory tłokowe, zwane inaczej pneumatycznymi są znacznie tańsze, dzięki czemu cieszą się na rynku medycznym znacznie większym zainteresowaniem wśród licznej rzeszy klientów.
Ich ogromną zaletą jest fakt, że można w nich inhalować wszystkie typy lekarstw przeznaczonych do nebulizacji. Z kolei ich wadą jest to, że podczas przeprowadzania inhalacji pracują one znacznie głośniej, niż inhalatory ultradźwiękowe.

Kluczowe parametry inhalatorów

inhalator

Podczas zakupu warto zawsze postawić na urządzenia o odpowiednich parametrach, które to umożliwiają dotarcie odpowiedniej dawki zastosowanego lekarstwa do układu oddechowego. Wśród istotnych parametrów można wymienić między innymi średnią wielkość cząsteczek w wytwarzanym aerozolu.

Niezwykle dużą rolę podczas inhalacji odgrywa także
frakcja oddechowa, która to stanowi procentową zawartość cząsteczek w wytwarzanym przez inhalator aerozolu. Warto wiedzieć o tym, że im wartość jest wyższa, tym inhalacja jest bardziej skuteczna.

W przypadku posiadania małych dzieci niezwykle istotne jest także tempo wykonywania poszczególnych inhalacji. Otóż jak powszechnie wiadomo małe dzieci są bardzo ruchliwe i niechętnie przez dłuższy czas chcą przebywać w jednym miejscu. W związku z tym nie zawsze nasze małe pociechy są chętne do wykonywania inhalacji. W związku z tym posiadając małe dziecko warto zakupić takie urządzenie, które to będzie wykonywać inhalację w błyskawicznym tempie.

Podczas zakupu inhalatora warto też zwrócić szczególną uwagę na głośność jego pracy. Wybór właściwego urządzenia sprawia, że inhalowanie w domowym zaciszu staje się niezwykle przyjemne oraz w pełni skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here