Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to jeden z podstawowych produktów finansowych, jakie oferują nam banki. Dzięki niemu możemy otrzymać gotówkę “do ręki” i przeznaczyć ją na dowolny cel. Wiele osób jednak waha się przed wzięciem takiego kredytu, gdyż nie wie, jak on działa w praktyce, lub jak przebiega proces jego brania. Poniżej prezentujemy — czym jest kredyt gotówkowy, jak przebiega proces jego brania, jakie wymagania należy spełnić, na co warto zwrócić uwagę, wnioskując o niego oraz jakie są zalety takiego kredytu bankowego.

Kredyt gotówkowy — czym jest?

Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany przez bank na podstawie prawa bankowego. Kredytu gotówkowego mogą udzielać jedynie banki i jest to pierwsza cecha charakterystyczna dla kredytów gotówkowych. Po ich przyznaniu otrzymujemy gotówkę “do ręki” i możemy spożytkować ją na dowolny cel. Aby otrzymać taki kredyt, należy posiadać zdolność kredytową, czyli być zatrudnionym, posiadać dochody i nie być wpisanym do baz dłużników takich jak KRD czy BIG. Najczęściej kredyty gotówkowe posiadają oprocentowanie w wysokości kilkunastu — kilkudziesięciu procent. Parametry danego kredytu zależą jednak od banku i jej oferty. Banki przy udzielaniu kredytu gotówkowego są również zobowiązane do zbadania naszej zdolności kredytowej, choć i tutaj ostateczną decyzję bank podejmuje indywidualnie — według własnych zasad. Oznacza to – że nawet jeśli nie otrzymaliśmy kredytu w jednym banku – nie otrzymamy go również w innym.

Kredyt gotówkowy możemy wziąć zarówno w oddziale banku — fizycznie, jak i internetowo poprzez stronę banku lub aplikację mobilną. Cały proces wnioskowania zajmuje kilkanaście — kilkadziesiąt minut a decyzja jest podejmowana przez bank w ciągu kilku godzin lub następnego dnia roboczego. Aby otrzymać kredyt, należy posiadać ważny dowód tożsamości i mieć ukończone 18 lat. Kredyt jest często przy małych sumach np. do kilku tysięcy złotych przyznawany na oświadczenie o zarobkach, a nie zaświadczenie np. z pracy.

Zalety korzyści i plusy

Kredyt bankowy to podstawowy i najpopularniejszy sposób pozyskiwania pieniędzy. Posiada on również wiele zalet. Pierwsza z nich to renoma banku oraz branie kredytu we wiarygodnej instytucji finansowej. Wszystkie banki, które działają na rynku, podlegają nadzorowi finansowemu. Działają też na podstawie prawa bankowego. Ważnym aspektem jest dbanie o renomę i wizerunek marki, która najczęściej jest międzynarodowa. Wszystkie te elementy wpływają na nasze bezpieczeństwo oraz pewność, że bank nie będzie starał się np. nas oszukać. Kolejnym plusem jest możliwość udania się do oddziału banku i osobistego porozmawiania z doradcą bankowym. W wielu sytuacjach jest to bardzo pomocne, a dany bank posiada wiele placówek w całej Polsce — co w porównaniu do pożyczek online jest dużą zaletą. Kredyty bankowe mogą być również atrakcyjne finansowo — szczególnie w promocji. Duża konkurencja banków oraz prywatnych firm pożyczkowych sprawia, że banki starają się być jak najbardziej atrakcyjnymi pod tym względem dla klientów. Do korzyści może zaliczyć też niskie wymagania, jakie należy spełnić w niektórych bankach — szczególnie jeśli mamy tam już jakiś czas konto. Kredyty są udzielane osobom o najniższych zarobkach lub nawet studentom bez regularnych dochodów.

Jak przebiega proces brania kredytu gotówkowego?

Proces brania i przyznawania kredytu gotówkowego przebiega prosto i poradzi sobie z nim każda osoba — nawet jeśli nigdy go nie brała. W tym celu wystarczy udać się do placówki bankowej i złożyć wniosek. Możemy zrobić to w większości przypadków podczas jednej wizyty. Wypełnianie wniosku podlega podaniu swoich danych osobowych, danych o zatrudnieniu, o wysokości zarobków i zobowiązań, a także parametrów kredytu, o który się ubiegamy np. wysoki czy ilość i rat. Musimy też wyrazić zgodę na weryfikację BIK. Po wypełnieniu tych wszystkich danych wniosek jest składany, a analitycy banku w centrali podejmują decyzje czy przyznać nam kredyt gotówkowy.

Wersja internetowa składania wniosku kredytowego jest podobna, choć w tym przypadku odbywa się np. W bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej. Na stronie www wypełniamy dokładnie taki sam formularz samodzielnie, podając wszystkie informacje o nas i naszej sytuacji. Na wysłany wniosek otrzymujemy odpowiedź np. sms-em czy e-mailem.

RRSO, promocje i zdolności kredytów — na co warto zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy to też kilka elementów, z których się składa sam produkt finansowy i na które warto zwrócić szczególną uwagę. Pierwszym z nich jest RRSO i koszty kredytu. RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Określa ona wszystkie koszty ponoszone przez klienta za wzięcie kredytu. Im jest niższa, tym atrakcyjniejsza dla nas oferta. Warto kierować się tym czynnikiem, a nie pojedynczymi elementami np. kosztami kredytów czy prowizją lub oprocentowaniem, które mogą wynosić nawet 0 zł, ale w innych parametrach znacznie więcej.

Ważnym elementem jest też zdolność kredytowa. Określa ona naszą zdolność do spłacenia raty nowego kredytu i odpowiada na pytanie, czy bank może przyznać nam taki kredyt gotowy. Choć każdy bank podejmuje decyzje indywidualnie, to istnieje kilka porad, które pomogą zwiększyć naszą zdolność kredytową przed wizytą w banku. W tym celu warto zamknąć i spłacić te zobowiązania, które się już kończą i które damy radę uregulować. Warto też zwrócić karty kredytowe i zamknąć limity w koncie, jeśli są nieużywane, gdyż obniżają one naszą zdolność kredytową. Będąc już w banku, powinniśmy wybrać raty stałe zamiast malejących, gdyż to również daje nam możliwość wzięcia większej sumy i zwiększenia swojej zdolności kredytowej.

Ważnym czynnikiem, o którym zapomina wiele osób, są promocje bankowe. Banki wśród dużej konkurencji starają się przyciągnąć klienta do swojej marki różnymi sposobami. Są to m. in. promocje, które występują dość często. Warto sprawdzić np. na stronach tematycznych czy w porównywarkach kredytowych, jakie są obecnie promocje bankowe na rynku. Dzięki temu będziemy mogli np. wziąć tańszy kredyt na dogodniejszych warunkach lub skorzystać z oferty promocyjnej, która daje inne bonusy i profity. Jeśli i tak zamierzamy wziąć kredyt gotówkowy, to warto wykorzystać z promocji, które oferują banki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here